Apie mus

Apie mus

Vilniaus Jomanto, Lūžių, Pasakų ir Vingio parkuose neeilinės įkurtuvės – čia keliami inkilai naminėms pelėdoms. Pirmieji inkilai šiandien iškelti Vingio parke, o kitą savaitę – ir kituose sostinės parkuose. Tikimasi, kad šiuo metu augantys pelėdų jaunikliai atsiskyrę nuo tėvų įsikurs naujuose jiems skirtuose namuose. Juos Vilniaus parkams padovanojo medinių langų ir durų gamybos bendrovė „Doleta“.

Raimundas Ereminas, VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas, pasidžiaugė, kad naujieji ypač kokybiškai pagaminti ir impregnuoti inkilai pelėdoms tarnaus ilgus metus, o juose turėtų įsikurti dabar augantys naminių pelėdų jaunikliai.

„Naminės pelėdos – arčiausiai žmogaus gyvenančios pelėdos, galima sakyti miestelių ir kaimų paukštis. Jos jau peri Vingio parke, vėlais vakarais ir naktimis mėnesienoje, ypač vasarį ir kovą, galima išgirsti jų ūbavimus ir klykavimus, – pasakoja „Vilniaus miesto parkų“ miškininkas. – Pelėdos, kaip ir kiti plėšrieji paukščiai, yra vieni iš labiausiai nykstančių, o jaunuose miškuose įsikurti joms reikalinga pagalba, nes nėra jų mėgstamų medžių drevių, todėl gelbsti inkilai. Pelėdų namai, palyginti su mažųjų parkų paukštelių, dideli ir jiems kelti reikalingi subrendę medžiai, ypatingos vietos.“

Slaptą gyvenimą gyvenančios naminės pelėdos prietemoje ar tamsoje dažniausiai medžioja smulkius žinduolius. Pelėdų šeima užsiima gana didelę teritoriją, todėl „Doletos“ dovanotų inkilų užteko net keturiems Vilniaus miesto parkams. Jie įkelti Baltupiuose užsislėpusiame Jomanto parke, vieninteliame Viršuliškių mikrorajone esančiame Lūžių parke, tarp Karoliniškių ir Lazdynų įsikūrusiame Pasakų parke bei Neries juosiamame vilniečių pomėgtame Vingio parke. Beje, pelėdų inkiluose gali apsigyventi ir voverė ar kiaunė.

„Bet didžiausia svajonė, – kad inkiluose apsigyventų naminės pelėdos. Jų jaunikliai savo namų pradės ieškoti link rudens, todėl juos reikia kelti jau dabar. Pavyzdžiui, Lūžių parko medžiai gana jauni, ten iki šiol nebuvo nei vienos drevės, nei vieno inkilo pelėdoms, todėl jų ten ir neapsigyvendavo“, – aiškina  „Vilniaus miesto parkų“ miškininkas. R. Ereminas akcentuoja, kad pastaraisiais metais ne viena šalies įmonė ir organizacija Vilniaus parkams yra dovanojusios inkilų, kuriuose apsigyvena įvairūs paukščiai. Ano jo, žmogus gali svariai prisidėti palengvindamas gyvenimą naminėms pelėdoms ir kitiems arčiausiai mūsų gyvenantiems paukščiams.

„Vieną pavasario rytą bėgiodamas Vingio parke suklusau, – kaip įspūdingai čiulba paukščiai. Pagalvojau – mūsų įmonė naudoja tvariai tvarkomų atsinaujinančių miškų medieną, tai gal turime pasirūpinti ne tik medžiais, bet ir miško gyventojais. Paukščiai žmonėms suteikia daug džiaugsmo. Todėl įmonėje nusprendėme atsidėkoti miškams padovanodami jiems inkilų, kad visiems mums mielų miško gyventojų – paukščių – įvairovė ir gausa būtų kuo didesnė“, – apie duoklę gamtai pasakoja Gediminas Venskūnas, bendrovės „Doleta“ eksporto pardavimų vadovas. Langams ir durims gaminti „Doleta“ naudoja daug įvairios medienos su FSC (angl. Forest Stewardship Council) sertifikatu, kuris patvirtina, kad visos gamyboje naudojamos medžiagos yra gaunamos iš miškų, kuriuos patikrino nepriklausoma trečioji šalis ir patvirtino, kad jie tvarkomos pagal griežtus FSC socialinius ir aplinkosaugos standartus. FSC šūkis – miškai visiems ir amžinai.

Beje, specialistai perspėja, kad nereikėtų bandyti artintis prie pelėdų inkilų ir trikdyti šių nemažų paukščių, dydžiu su lig varna. Mat naminės pelėdos – labai drąsūs paukščiai ir gindamos savo namus ypač tyliai priskridusios gali netikėtai pulti žmogų. Tokių gynybinių atakų yra užfiksuota ne viena. Geriau paklausykime jų ūbaujant. Tikimasi, kad kitąmet Vilniaus parkuose naminių pelėdų išgirsime žymiai daugiau.

Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.