Energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams

Besiruošiantys statyti naują namą ieškome geriausių sprendimų, nes siekiame, kad namas būtų energetiškai ir ekonomiškai efektyvus. Daugelis tokį namą vadina „Energetiškai efektyviu pastatu“. Tokio tipo namai yra energetiškai efektyvūs dėl kompleksinių priemonių visumos: tinkamai apšiltintas pastatas, teisingai parinkta pastato orientacija pasaulio šalių atžvilgiu, atsinaujinantys energetiniai šaltiniai (saulės energija, iš dirvožemio gaunama šiluma, apšvietimo ar buitinių prietaisų skleidžiamos šilumos). 

Pastatai (jų dalys) pagal energinį naudingumą klasifikuojami į 9 klases: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G. Pastatų energinio naudingumo sertifikavimas tai Lietuvos teisės aktų reglamentuotas procesas, kurio metu apskaičiuojamas pastato energijos sunaudojimas. Kuo aukštesnė namo energinė klasė, tuo mažesnės šildymo sąnaudos arba jos beveik lygios nuliui. Informuojame ir primename, kad nuo 2021 metų visoje Europos Sąjungoje visi nauji pastatai (ar jų dalys) turės atitikti A++ energinio naudingumo klasei keliamus reikalavimus. A+ ir A++ klasių namai sertifikuojami Lietuvoje, Statybos produktų sertifikavimo centre.

Taip pat dar yra išskiriami ir Pasyvieji namai („Passivhaus“). Tai namai, kurių energijos poreikis yra labai nedidelis, nes didžiąją dalį šilumos poreikio patenkina šilumos energija, kuri gaunama iš pasyvių šaltinių. „Passivhaus“ sertifikavimo procesas vyksta tik Vokietijoje, Pasyviųjų namų institute.

Kiekvienas namas privalo turėti oficialų dokumentą – namo energetinį pasą, kuris patvirtina, kad namas atitinka energinio naudingumo klasę arba pasyviems namams keliamus reikalavimus. Bet svarbiausia tokių namų vertė pamatuojama komfortišku mikroklimatu ir mažomis šilumos sąnaudomis. Prie šių namų geros šilumos izoliacijos prisideda ir aukščiausios kokybės langai.

LANGŲ ENERGINIO NAUDINGUMO KLASĖS

Langai yra vienas iš daugelio pastato elementų. Yra nustatyta, kad per nesandarius ir nekokybiškus langus netenkama 35-40 proc. pastato šilumos. Suteikiant energinio naudingumo sertifikatą yra vertinami ir savitieji nuostoliai, tai yra energija, kurios netenkame per atitvarus: per langus, duris, sienas, lubas, grindis.

Pagrindinis langų energinio efektyvumo kriterijus yra šilumos perdavimo koeficientas  (Uw), kuris yra reglamentuojamas ES norminių dokumentų. Konkretūs pastato langų šilumos perdavimo koeficientų reikalavimai yra nustatomi pastato projekto techniniame apraše, projektuotojui įvertinus visų pastato išorinių atitvarų plotų bei šalčio tiltelių termoizoliacingumo ir kitų veiksnių įtaką bendrosioms pastato charakteristikoms. Visame pasaulyje yra nustatyta vienoda tokio paties ploto langų Uw vertė.

Pateikiame minimalius reikalavimus langams ir durims:

Šilumos perdavimas. A+ energinio naudingumo klasės gyvenamojo namo langų ir durų šilumos perdavimo koeficientas neturėtų būti didesnis nei 0,85 W/(m2K); langų energinio efektyvumo skalėje tai atitiktų reitingą nuo A+ iki A;

Laidumas orui. A, A+ ar A++ energinio naudingumo klasių pastatams svarbus kriterijus yra laidumas orui. Kuo didesnį oro slėgį atlaiko langas, tuo aukštesne klase jis klasifikuojamas.

Langų dydis ir išdėstymas pastate. Atsižvelgiant į geografines platumas, dėl natūralios saulės šviesos yra tikslinga kuo daugiau langų įrengti pietų pusėje, o šiauriniuose fasaduose didelių langų reikėtų vengti.

Pasyvaus namo langai „surenka“ saulės energiją, kuri šildo vidaus erdvę. Tai langai su dviejų kamerų stiklo paketu, kurio stiklai padengti šilumą atspindinčia danga. Tokio stiklo paketo šilumos perdavimo koeficientas negali būti didesnis nei 0,75 W/m2K. Gaminant tokius langus erdvė tarp stiklų pripildoma specialiomis dujomis, speciali stiklo danga praleidžia trumpųjų bangų saulės spindulius, tačiau apsaugo nuo nereikalingų ilgųjų bangų infraraudonųjų spindulių, taip užtikrindama optimalų saulės šilumos kaupimą.

Daugelyje Europos šalių langai ir durys yra reitinguojami pagal energinio efektyvumo skalę – prasčiausių savybių langai, kurių Uw yra 1,5 W/(m2K) ir didesnis, yra priskiriami G klasei, o energiškai efektyviausi langai, kurių Uw yra iki 0,7 W/(m2K), yra aukščiausios – A++ klasės.

Nuo 2019 m. vasario mėn. 1 d. įsigaliojo nauji ir sumažinti reikalavimai A+ ir A++ gyvenamųjų pastatų durų ir langų šilumos perdavimo koeficientams. Pateikiame atnaujintus pastatų atitvarų šilumos perdavimo koeficientų U(A) (W/(m2×K)) vertės A energinio naudingumo klasės pastatų (jų dalių) atitvarų norminių savitųjų šilumos nuostolių ir energinio naudingumo rodiklių skaičiavimus:

Atitvarų apibūdinimas

A

A+

A++

Stogai

0,14

0,12

0,1

Perdangos

Šildomų patalpų atitvaros, kurios ribojasi su gruntu

0,16

0,14

0,12

Perdangos virš nešildomų rūsių ir pogrindžių

Sienos

0,15

0,13

0,11

Langai, stoglangiai, švieslangiai ir kitos skaidrios atitvaros

1,0

0,9

0,8

Durys, vartai

1,4

1,3

1,2

Labai svarbu renkantis langus ir duris, atkreipti dėmesį į jų energinį efektyvumą, didžiausią dėmesį skirti šilumos perdavimo koeficientui, nes kuo ši vertė mažesnė, tuo labiau ir daugiau yra sulaikoma šilumos. Namo langai ir durys yra ne tik akcentas, kuris paįvairina pastato eksterjerą ir interjerą, bet ir svarbi pastato dalis, kuri labai prisideda prie šilumos sulaikymo, tinkamo patalpų vėdinimo, garso izoliacijos bei prevencijos nuo įsilaužimų. 

Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.